6 Ekim 2011 Perşembe

GATTACA


1997 yılında Amerikan bilim kurgu filmi yazarı Andrew Niccol tarafından yazılıp yönetilen film 21. yüzyılda geçmektedir. Genetik mühendisliği çok gelişmiş ve bilimsel olarak kusursuz insanlar yaratılmaktadır. Özel pozisyonlar için yetiştirilen bu yeni süper insan ırkı yüzünden, normal yollardan dünyaya gelmiş insanlar işsiz kalmakta ve ikinci plana itilmektedir. Onlardan biri olan astronot adayı Vincent, test tüplerinde yaşayan tasarımcıların yönettiği bir dünyada yaşamaya çalışan bir doğal doğum ürünü ya da kısaca bir "geçersiz"dir. Mükemmellikten uzak genetik kaderini değiştirmek ve rüyalarını gerçekleştirmek isteyen Vincent,Gattaca şirketinde ancak temizlikçi olarak iş bulabilecekken genetik kodlarını satmak isteyen Jerome adında bir "geçerli"yle tanışır. Jerome'un kan, idrar ve saç örneklerini kullanan Vincent kendine yeni bir kimlik edinir, Gattaca Aerospace Corporation'da hayallerinin mesleğine kavuşur ve başka bir "geçerli" olan Irene ile romantik bir birliktelik yaşar. Ancak, görev yerine gitmesinden bir hafta önce, Gattaca'nın yöneticilerinden biri vahşice öldürülür ve katil zanlısı Vincent'tir.
Mükemmeli yaratmak mümkün müdür? Yoksa bu evrene bir başkaldırı mıdır? Mükemmellik kusursuzluk mudur yoksa işin içinde kusur da olunca mı mükemmel olunur? Peki doğacak çocuğunuzu nasıl isterseniz? Saç rengi, göz rengi, ten rengi nasıl olsun? İnsanoğlu neden hep ben bilirimcidir? Ve Sadece istemek her şey için yeterli mi? Parmak izi her şey midir? Mükemmel işleyen bir sistem kandırılabilir mi? Bu nasıl bir arzudur ki başkasına ait bir damla kanı, başkasına ait bir damla idrarı insan kendine ait gösterebilsin? Mükemmel olan genetik bilimi midir, imkânsız denilen işleri başarabilmek midir, yoksa mükemmel olan; istediğini istediği gibi sunabilecek zekâya sahip olan kusursuz kurgu yeteneği ile beynimiz midir? Bizler sadece insanız!
Bunlar gibi düşündürücü pek çok sorunun altında yatan nedenleri hiç değilse taslak olarak görmek için izlemeye değer bir film.…

FİLMİN AFİŞİ :FİLMDEN KARELER :


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder